Girişimci Adayları İçin Takip Edilesi Yabancı Web Siteleri

 

Şüphe yok ki girişimcilik; risk ve cesaretin yanında bilgi ve fırsatları analiz gerektirir. Bu noktada girişimcilerin potansiyel fırsatları değerlendirmesi adına aktüaliteyi takibi yüksek derecede önem teşkil etmektedir. Kezâ, var olan girişimcilerin tecrübelerinden faydalanarak bir yola çıkmak da girişiminiz adına 1-0 önde başlamanızı sağlayacaktır. “Hangi sektörde, nasıl bir girişim kurmalı ?“, “Bu girişim neden batmış ?“,  “Bu pazarın kâr marjı ne olur ?Girişimcilik örnekleri“, ” girişim fikirleri” gibi aramalarınızda takip edeceğiniz doğru kaynaklar size rehber olacaktır. Ayrıca “yurtdışı girişimcilik örnekleri” için de ingilizceniz varsa yabancı girişim sitelerinden faydalabilirsiniz. (Tabi gönül ister ki yurtdışından girişim fikri ithal etmek yerine, dünyaya girişim fikri ihraç edelim.) Velhasıl-ı kelâm, girişimci adayları için takip edilesi siteleri sizin için tek çatı altında topladık. Listemizi yabancı siteler, yerli siteler ve youtube kanalları olarak üç aşamalı planladık ve önce yabancı sitelerden başlayalım istedik. Listenin sıralamasını herhangi bir nitelik farkı gözetmeden rastgele yazdığımızı da belirtelim ve hazırsanız, listemize başlayalım:

1-Medium (Editör Tavsiyesi)

Twitter kurucularından E. Williams ve B. Stone tarafından, bundan 5 yıl evvel Ağustos 2012’de kurulan medium; kendini twitter’ın 140 karakterine sığdıramayan kullanıcılar için bir mikro blog platformu olarak kurulmuştur. Twitter ve blogger’ın harmanlanması olarak da konuşulan medium‘un sloganı “Zihninizi harekete geçiren ilginç fikirler. Okuyun, yazın ve paylaşın”dır. Yol gösterici, ufuk açıcı, keyif verici ve harekete geçiren içeriklere sahiptir. Belki kuruluş amacı direk girişimcilik üzerine olmasa da özellikle ülkemizde bu yönde kullanılır. Medium, geçtiğimiz aylarda her ne kadar türkçe yayın destekli faaliyetlerini sonlandırmış olsa da, sitenin arama kısmından “girişimcilik“, “start up” gibi terimlerle arama yapabilir ve kendinizi “girişimim neden battı ?”, “start up kurma maceram” gibi keyif verici yazıları okurken bulabilirsiniz. Yeşil-beyaz tonlarındaki minimalist ve şık tasarımıyla da takdir alan Medium için özetle Türkiye Girişimcilik Ekosisteminin kalbi burada atıyor diyebiliriz. Medium‘a buradan ulaşabilirsiniz.

2-TED 

TED Talks, alanında başarıya ulaşmış kişilerin kendi hikâyelerini yahut uzmanlık alanları üzerine konuları konferans şeklinde anlattığı konuşmaları yayınlar. Dünyaca ünlü pek çok bilimadamı, iş insanı, sanatçı vb. farklı kategoriden insan, izleyicileri aydınlatmak için onlara TED Talks‘da konuşma yapmış ve yapmaya devam etmektedir. Yabancı konuşmaları türkçe altyazı seçeneğiyle izleyebileceğiniz gibi, TED Talks‘da kendi ülkemizden başarıya ulaşmış vatandaşlarımızın hikâyelerini Türkçe olarak da dinleyebilirsiniz. TED Talks‘a buradan ulaşabileceğiniz gibi Youtube üzerinden de ulaşabilirsiniz.

3-Khan Akademi

Khan Academy, 2006 ylında Salman Khan tarafından dünyanın her yerinde, herkese, her an, ücretsiz eğitim sloganıyla kurulmuş bir online ders plaftormudur. Khan Akademi‘de matematikten kimyaya hemen her dalda ulaşabileceğiniz ders videoları bulunurken, girişimcilik alanında da Tesla kurucusu Elon Musk, Linkedin kurucusu Reid Hoffman gibi isimlerin röportajlarını bulabilirsiniz. Khan Akademi girişimcilik bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.

4-Entrepreneur

Entrepreneur.com, adından da anlaşılacağı üzere girişimcilik üzerine odaklı sık sık güncellenen bir içerik sitesi. “Bir işe başlayın, nasıl yapılır, iham, bayilik, teknoloji” gibi kategorilere sahiptir. Biraz da magazinsel olduğunu söyleyebiliriz. İngilizce okumada sıkıntı çekmeyen  okurlarımız, entrepreneur’a buradan ulaşabilir.

5-Bonuslar

Aşağıda karışık verdiğimiz  siteler de girişimcilik, inovasyon, iş hayatı üzerine yayınlar yapmakta:

Business News Daily, TechCrunch, For Entrepreneurs, All Business, Noobpreneur

Unuttuğumuz, gözden kaçan, eklemediğimiz siteler olabilir. Listemizi her dâim güncel tutabilmek arzusuyla…”Girişimci adayları için takip edilesi yabancı web siteleri” listemizle karşınızdaydık.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir