No Pain, No Gain !

 

Hayatının bir döneminde vücut geliştirmeyle uğraşmış hemen herkesin duyduğu bir kalıptır: “No Pain, No Gain !” Spor dünyasında “acı yoksa kazanç da yok” olarak çevrilen cümle, sporcular için şüphesiz motivasyon kaynağıdır. Çünkü vücut geliştirme kararlılık işidir; süreklilik,sabır ve azim ister. Sporculara büyük saygı duyuyor ve başarılar diliyoruz fakat; elbette ki bizim konumuz spor değil, girişimcilik.

Kimi insanlarca “hayat felsefesi” olarak da benimsenmiş olan bu sözü, biz  girişimci gözünden şöyle düşünebiliriz; “emeksiz yemek olmaz”. Bunu günümüzün başarıya ulaşmış global çaplı girişimlerinin kuruluş hikâyelerini araştırdığınız da görebilirsiniz. Uzaktan “şu kadar kazanıyorlar” gibi görünse de davulun sesinin uzaktan hoş gelmesi doğaldır. Siz bir de o girişimin ilk dönemlerini, perde arkasını araştırın. Bir start up kurmaya yahut ufak çaplı bir girişim başlatmaya hazırlanan her girişimci adayı; uykusuz gecelere, “herkes saf bir sen akıllısın, kimsenin aklına gelmedi mi” ve benzeri yargı kalıplarına, yalnız kalmaya, anlaşılmamaya, belirsizliğe, “ya başaramazsam” düşünceleri içindeki girdâba, belki ekonomik sıkıntılara, çevre baskısına ve daha pek çok sıkıntıya hazırlıklı olmalıdır. Çünkü diğer pek çok insan risk alamaz, hiç bir zaman da alamayacaktır. Fikirlerinizi ve ideallerinizi kendi dünyalarından yorumlarlar. Bu yüzden size bu yorumları yaparken aslında onların da kötü bir niyeti yoktur, sadece sizin geleceğinizi düşünüyorlardır. Tabi ki bu yorumların hepsine kulak tıkayın diyemeyiz, güvendiğiniz, akl-ı selim bir kaç insanın bulduğunuz fikre bakış açısını öğrenmek önemli olacaktır. Bu yorum yapacak insanın da özellikle girişimci bir geçmişi olması şüphesiz size fayda sağlar. Çünkü girişimcinin hâlinden en iyi yine girişimci anlar. Eksiklerinizi, şüphelerinizi, pazarı, süreci en iyi o çevrenin insanıyla konuşabilirsiniz.

No Pain, No Gain

Bir yola çıkmadan önce karar aşamasındaki süreç meşakkatli olacaktır. Ama diyelim ki fikrinizi buldunuz, gerekli araştırmaları ve süreci planladınız, o “akl-ı selim” insanlardan yorumu aldınız ve kendinize inanıp bir yola çıktıysanız, daha şüpheye düşmeden o yolu yürümelisiniz. Çünkü şüphe edersiniz ayaklarınız sizi taşımayacaktır. Sonunda belki gül bahçesi varsa da bu yol dikenlidir. Yukarıda da yazdığımız zorluklara hazırlıklı olun, riski minimalize edin, kendinize inanın, güvenin ve yürüyün ! Unutmayın; “No Pain, No Gain !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir