“Simplicity is ultimate sophistication”

 

Simplicity is ultimate sophistication” başlığını okuduktan sonra muhtemelen “güzel ama ingiliçce” tepkisini veren sevgili okur, hemen kızma editöre, açıklamaya başlıyoruz şimdi durumu 🙂 Kavram ingilizce bir söz kalıbı olduğundan tam karşılığını direk söyleyemesek de kabaca “sadelik, en yüksek seviye kapsamlılıktır” olarak çevirebiliriz. Ya da daha minimalist bir sokak jargonuyla “basitlik iyidir aga” olarak düşünebiliriz. Bu arada sözün dünyaca ünlü bilim insanı Leonardo Da Vinci’ye ait olduğunu da belirtelim.

Buraya kadar tamam, sözü ve anlamını okuduk. Peki ya sonra ? Sözün CEOkul’da ve Psikoloji/Pazarlama kategorisinde paylaşılmasından anlaşılacağı üzere, pek çok yerde yorumlanabilecek bu sözü biz pazarlama alanında ele alacağız. Yani aslında biz ele almayacağız, Twitter’da pazarlamanın sevilen simâlarından Marketing Holmes‘in oluşturduğu flood’daki görsellerden seçki şeklinde yararlanıp belki yer yer yorumlayacağız. Lafı fazla uzatmadan pazarlamada da basitlik iyidir diyerek biz susalım, görseller konuşsun, buyurun efendim;

1)Öncesi & Sonrası

Bir spor salonuna ait çalışma. Öncesi ve Sonrası. Spor şart tabi.

2)Hayal Gücü

Lego’ya ait çalışma. Size hayal gücünüz yeter de artar sayın minimalistler.

3)Çivi de kimmiş, yapıştırmak bizim işimiz !

Scotch bantları çividen daha iyidir. Ya da çivi çiviyi sökmez, bant çiviyi söker.

4)Yılın Kamyonu

Yılın kamyonuna saygı duyuyoruz Mercedes Benz sakinleri.

5) Beklemek istemeyenler el kaldırsın !

Fakat taksinin yazacağı paraya sonra biz karışmayız bak, demedi demeyin.

6)Mutlu Makarnalı Yıllar !

Havai fişek makarnaya benzetilmiş. (Ya bütün sırrı bozdun ya)

7)Çok Gerçekçi Hava Durumu

O kadar gerçekçi ki panodan yüzünüze yağabilir efendim.

8)Karanlığı yaran ışık

Ne yaptın be philips abi !

9)Emniyet Lastiği 

Bridgestone haklı beyler, dağılın.

10) O tabak bitecek

Dünyada her yıl milyonlarca insan açlıktan ölürken bizim yemeği çöpe atma lüksümüz şımarıklık değil de nedir ? Lütfen dikkat edelim ey insanlık !

Senin de gördüğün üzere sevgili okur; farklı ve güzel olmak için ille de çok ihtişamlı projeler, dev prodüksiyonlar gerekmiyor. Yeterince orjinalliğin yolu bazen de basitlikten, sadelikten geçiyor. “Simplicity is ultimate sophistication”- Pazarlamanın sade hâli ile karşınızdaydık. 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir