Kuluçka Merkezi Nedir ?

 

Girişimcilik ekosisteminin içine bir şekilde dahil olmuş, Start Up kurma yolunda henüz fikir ve araştırma aşamasında olan herkesin karşılaştığı ilk kavramlardan biri de “Kuluçka Merkezi“dir. Peki nedir bu kuluçka merkezi, ne demektir, ne işe yarar ? Buyrun buradan alalım…

Kuluçka Merkezi kavramı, ingilizce “incubator” kelimesinden ekosistemin diline yerleşmiştir. Terim, şüphesiz çağrıştırdığı anlamla alakalıdır. Nasıl ki tavuklar yumurtanın üzerine oturur ve yumurtayı hazır hâle getirene kadar belli bir süre başından kalkmaz, onu tehlikelerden korur, sıcak tutar ve yavruyu dünyaya hazırlamada ilk adımı atar -ki buna bildiğimiz üzere kuluçkaya yatmak denir-, kuluçka merkezleri de yeni kurulan start up’ları tıpkı kabuğundan çıkmak isteyen bir yumurta kabul eder. Ve onun açılmasına, şirketleşmesine, baştaki her türlü ihtiyacının hızlı biçimde giderilmesine öncülük etmeyi amaçlar. Bu yardımı kimi kuluçka merkezleri start up‘lardan hiç bir beklenti olmadan gerçekleştirirken, kimi merkezler ise start up’lardan cüzi miktarlarda ücret-hisse talep edebilir.

Kuluçka Merkezleri’nin başlıca sunduğu özellikler nelerdir, start up’ımıza faydası ne olabilir ?

Bu özellikler kuluçka merkezinin niteliğine göre değişmektedir. Fakat genelde başlıca sunulan özellikleri şöyle sıralayabiliriz: Start up‘ınız için Ofis imkânı, yürüyeceğiniz yolun planlanmasında mali-hukuki tecrübe ve desteklerini esirgemeyen mentorluk hizmetleri, sizi yatırımcılarla buluşturmada aracılık etme… Ayrıca opsiyonel olarak start up’ınıza çekirdek yatırım yapabilirler ya da devletin Tubitak-Kosgeb programlarından hibe almanıza aracılık edebilirler.

     İtü Çekirdek Kuluça Merkezi Afiş Tasarımı.

Bir kuluçka merkezine kimler, nasıl girebilir ?

Başvuru şartları her kuluçka merkezine göre farklılık göstermektedir. Üniversitelerimize bağlı merkezler, genelde senede bir kaç sefer başvuru programı açar ve ilk aşama olarak online platfromda istenilen sorular doldurulmak suretiyle başvuru yapılır. Bu aşamada kimi merkezler, başvuru yapacak olan start up’ın kurulmuş yahut prototip aşamasında olmasını isterken kimi merkezler ise yalnızca oluşmuş bir ekibinizin olması ve fikrinizi juriye inandırıcı bir sunumla desteklemenizle sizi merkeze kabul edebilir.

Ülkemizde bulunan başlıca kuluçka merkezleri hangileridir ?

Bu noktada girişimcilik ekosisteminin ülkemizde gelişme düzeyinde olmasıyla geçen zaman zarfında hemen her yıl yeni kuluçka merkezleri açılmaya başlanmış olması sevindiricidir. Özellikle üniversitelere bağlı kuluçka merkezlerinin sayısı da artış göstermektedir. Ülkemizde bulunan başlıca kuluçka merkezlerini şöyle sıralayabiliriz: (Aşağıda saydığımız listeden fazlası da mevcut, buraya yalnızca belli başlı bir kaç merkezi aldığımızı belirtelim)

1-İTÜ Çekirdek , 2-Bilkent CYBERPARK, 3-Girişim Fabrikası (Özyeğin Üniversitesi), 4-Hacettepe Üniversitesi Teknoloji transfer merkezi, 5-Boğaziçi girişimciilik merkezi, 6-KWORKS (Koç üniversitesi girişimcilik araştırma merkezi), 7-Anadolu Üniversitesi Anaç, 8-Odtü Atom, 9-Yıldız Kuluçka, 10-BIC101 hızlandırma programı, 11-Etohum, 12-Teknopark fikirküpü, 13-Garanti Partners, 14-Hackquarters, 15-Sabancı SuCool, 16-Teb Girişim Evi, 17-Türk Telekom Pilot, 18-Kuveyt Türk Lonca, 19-Albaraka Garaj, 20-Üsküdar Fikir Sanat Merkezi, 21-Bilgiyi ticarileştirme merkezi, 22-İş Bankası Work Up, 23-BulDoZer, 24-Endeavor…

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir