2017 yılında İstanbul’da en fazla dikkat çeken 10 Start Up

 

Uzun bir aradan sonra tekrardan sevgiler CEOkul.com  takipçileri. Yeni bir yazıyla karşınızdayız. Yazıyı wired’dan Lıat CLARK kaleme almış, biz de sizler için çevirdik. Dileyenler yazının orjinal adresine şuradan ulaşabilirler diyerek yazımıza başlayabiliriz.

Start Up Afiş Tasarımı.

2017 yılında İstanbul’da en fazla dikkat çeken 10 Start Up

Uluslararası yatırımcılar Türk start-uplarına ihtiyatlı duruyorlar,ama İstanbul büyüyen bir teknolojik ekosisteme sahip. 2016 yılındaki darbe girişiminden ve devamındaki sıkı önlemlerden aylar sonra, Türk start-upları 43 tane fonlama turuna sahip oldular ve Ortadoğu’dan yatırımlar aldılar. Çekirdek evreden ileriye geçmek için sermaye oluşturmak yerel şirketler için yine de bir engel teşkil etmektedir. Hummingbird Venture’da partner olan Fırat İleri de çoğu uluslararası yatırımcıların Türk start-uplarına yatırım yapmakta temkinli davrandıklarını ve bunun ileriki fonlamaları zorlaştırdığını belirtiyor.

1) Teleporter : Sanal gerçeklik platform olan Teleporter canlı eğlence sektöründe uzmanlaşıyor. VR(Sanal Gerçeklik) aygıtlarında erişilebilir olan bir servisi piyasaya sürdüler. Bu servis arttırılmış gerçeklikle birlikte spor ve müzik etkinlikleri daha sosyal hale geliyor. Bu start-up 2017 ‘nin haziran ayında San Francisco’da bir ofis açtı.

2) Scorp:  Sosyal medya sitesi olan Scorp 2015 yılında piyasaya sürüldü ve o zamandan günümüze kadar 23 milyon kısa video bu platformda oluşturuldu. Hedef kitlesi 18-24 yaş olan uygulama, 10 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip. Gelirini %100 oranında arttıran uygulama Meksika, Almanya ve Amerikada da popüler durumda.

3) Sinemia: Rıfat Oğuz, sinema üyelik servisi olan Sinemia ile daha fazla insanı sinemaya çekmek istiyor. Premium üyeler ayda iki film izleme ücreti karşılığında her gün bir film izleyebilir ve özel etkinliklere ve özel indirimlere sahip olabilirler. Revo Capital tarafından Amerika’da açılım için 1.5 milyon $ yatırım alan Sinemia, 2017 yılında 20 ülkeye açılmayı planlıyor

4) Apsiyon: 2011 yılında Meriç Akdamar, Erkan Doğan ve Kudret Türk tarafından kurulan Apsiyon, ev sahiplerine ve bina/site yöneticilerine kiracıların muhasebesini ve faturalandırılmasını kontrol imkanı sunuyor. 2.5 milyon $ dolar yatırım aldı ve 2017 yılında piyasaya sürülen mobil uygulaması il beş ayda 50.000 indirilmeye ulaştı.

Iyzico.

5) Iyzico: Tüm kredi kartlarına taksitli satış yapma imkanı sunan İyzico 2012 yılında kuruldu ve 3 kişiden 94 çalışana ulaştı. 200.000 satıcı hesabına sahip olan İyzico 15 milyon $’lık yatırım aldı. İyzico, İstanbul’dan 3 saatlik uçuş mesafesinde olan bütün yerlerde “ödeme şampiyonu” olmayı hedefliyor.

6) Kolay IK: Beyoğlu merkezli Kolay IK Türkiye’deki 3 milyon KOBİ’nin İnsan Kaynakları departmanının işini kolaylaştırıp daha verimli hale getirmeyi amaçlıyor. İnsan Kaynakları’na çalışanların izin akibi, yemek kartları, sigorta ve banka bilgileri, maaş takibi gibi bir çok faaliyeti tek uygulama üzerinden takip imkanı sunuyor. Haziran 2016’da 450.000$ yatırım alan Kolay IK 2018 yılında en az bir ülkeye daha açılmayı planlıyor.

Getir.

7) Getir: Getir uygulamasının kurucusu Nazım Salur “İlk girişimim olan BiTaksi’de müşterilere bir kaç dakika içerisinde taksi gönderdik. Başka me gönderebiliriz diye düşündüm. Getir uygulamamızla birlikte 700 farklı ürünü ortalama 10 dakika gibi kısa bir sürede geniş dağıtım ağımız sayesinde müşterilerimize teslim ediyoruz. 2017 sonbahırında 2 milyon siparişe ulaşacağımızı ön görüyoruz.

8) Monument: Bu küçük cihaz ve ona eşlik eden uygulaması yapay zeka teknolojisiyle birlikte resimleri yüz tanımayla ve içeriklere gore sınıflandırıp saklayabiliyor. 2016 listemizi yaptığımızdan bu yana 94 ülkeden 900.000 $ gelir elde etti. Finansal destekçilerine 7500 adet yollayıp 400.000 $ elde etti. Bir sonraki hamleleri yapay zekay teknolojisini videolara da uygulamak.

9) Insıder: Insider’ın algoritması özelleştirilmiş(kişiye göre) pazarlama için her türlü websitesine ve uygulamaya yardımcı olmaktadır. Eylül 2016 da 2.2 milyon $ lık bir fonlamadan sonnra Ocak ayonda 500 start-up tarafından açıklanmayan miktarda bir para aldı. 2018 yılının sonu itibariyle 25 ülkede olmayı planlıyor.

10) Modacruz: 2014 yılında Melis Güçtaş tarafından kurulan Modacruz, ziyaretçilerin kullanmadıkları lüks kadın giyim eşyalarının ve moda ürünlerinin alınıp satıldığı bir online market. 1.5 milyon üyeye sahip olan sitede 5 milyondan fazla ürün bulunmakta. Modacruz yakın zamanda “Bebecruz” adında ebeveynlere yönelik bir kardeş site çıkardı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir