Geleceğin Teknolojisi: 3 Boyutlu Yazıcılar

 

21. yüzyıl bilgi ve teknoloji çağında zaman hızla akarken gün geçmiyor ki yeni bir icat ortaya çıkmasın. Bu rekabet ortamında her gün yüzlerce mühendis kreatif ve inovaktif projelerle, insanların ihtiyaçlarına çözüm bulmaya ve hayatı kolaylaştırmaya çalışıyor. Son yıllarda adını ufak ufak duymaya başladığımız “3 boyutlu yazıcı”lar ise sessiz sedasız gelişmeye devam ediyor. Peki nedir bu “3 Boyutlu Yazıcı ?” Ne işe yarar ? Buyrun beraber bakalım…

3 boyutlu yazıcı.

3D yazıcıların geçmişi aslında bundan yaklaşık 35 yıl öncesine dayanıyor. 3 Boyutlu yazıcıların çalışma prensibinde 3 aşama söz konusu:

  1. Aşama ki buna “modelleme basamağı” deniliyor. Bu aşamada oluşturmak istediğiniz ürünü mühendislerin de sıkça kullandığı bazı progrlamlara 3 boyutlu olarak çiziyor/tasarlıyorsunuz. Bu aşamayı bildiğimiz 2 boyutlu yazıcıda; çıkaracağımız sayfayı Word programında düzenlememizin 3 boyutlu hâli olarak da düşünebilirsiniz.
  2. Aşama : “3D Baskı basamağı”. Bu aşamada tasarladğınız ürün katmanlar halinde üst üste yayılarak hazırlanıyor. Bu işlem sterolitografi’den plastik ergitmeye kadar pek çok farklı yöntemle yapılabiliyor. Bu aşamayı da 2 boyutlu yazıcının püskürtme-yazma basamağı olarak düşünebilirsiniz.
  3. Aşama:”Yüzeyi iyileştirme basamağı”. Bu son aşamada da hataları giderme, yüzey temizleme, nizama uygun hale getirme gibi işlemleri uygulanıyor ve ürünümüz hazır hâle geliyor.

  Peki ana maddemiz, kartuşumuz ne olacak ? 

Sanılanın aksine sadece plastik kullanmak zorunda değilsiniz. Seramik tozundan platinyuma kadar ürünümüz içn pek çok malzeme kullabiliriz.

Neler yapabiliriz ?

3 boyutlu yazııyla oluşturulmuş bir maket.

İşte bu tamamen sizin hâyal gücünüze, girişimci ruhunuza kalmış bir şey; hobi olarak küçük dekoratif işler yapabilirsiniz, mimarlık alanında kullanılmak üzere projelerinizin maket prototopini yapabilirsiniz, Diş hekimliği alanında kullanışlı implantlar üretebilirsiniz (Ki gelecekte tıp alanında protez organ üretimi olabileceği de konuşuluyor) , Sanayi alanında aklınıza gelebilecek bilimum parçalar yapabilirsiniz vs… Hatta bu teknolojinin yine yakın gelecekte inşaat, tekstil ve gıda alanlarında da yaygınlaşabileceği  ön görülüyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir