Bilgisayar Savaşları

 

Evinizde oturup belki her gün açtığınız, bazen eğlendiren bazen kızdıran bilgisayarların tarihine yolculuk yapıyoruz. Böylece insanların bilgisayarı nasıl geliştirdiğini anlamaya başlayacağız. Anladıkça de yeni projeler üretmek için kendimizde bir güç bulacağız.

Enigma Şifresi Görseli.

Savaşta kullanılan ilk bilgisayar, Almanların Enigma şifrelerini kırmak amacıyla Polonya bilim insanları tarafından geliştirildi. Bu makinenin başarısından etkilenen Alan Turing‘in başkanlığını yaptığı Britanyalı bilim insanlarından ve mühendislerden oluşan bir ekip çok daha güçlü bir bilgisayar yaptı. Dev adlı bu bilgisayar İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanların mesajlarının deşifre edilmesinde önemli rol oynadı. Savaştan sonra birkaç büyük askeri bilgisayar yapıldı. Güçler ve bellekleri geliştirilmesine rağmen bu makineler tembel ve güvenilir değildi. Boyutlarının 1960 ve 1970’lerde küçültülmesiyle bilgisayarlar birçok alanda kullanılmaya başlandı. Eskiden sadece şifre çözmeye yarayan bilgisayarlar şimdi ise güdümlü füzelerde, radarlarda, sanal savaşlarda kullanılıyor. Bilgisayarın küçülmesiyle bellekler, işlemciler de küçüldü. Bu sayede yeni teknolojik aygıtların üretilmesinin de önü açılmış oldu. Kuantum teknolojisinin bilinmesiyle beraber artık araştırma merkezlerinde kuantum bilgisayarlar kullanılmaya başlandı. Daha iyi daha hızlı ve atomla çalışan bilgisayarlar üretildi.

Siber savaşı konu alan “Who Am I ?”filminden bir kare.

Savaşlar sadece silahın topun ve tüfeğin olduğu savaşlar değil, artık siber savaş var. Bunun için ülkeler kendi siber timlerini oluşturuyor. Siber timlerin işi çalışan bir işiçden daha zor. Kodlama dillerinin genellikle en zoru sayılan Assembly kod sistemini bilmeleri, bunun yanında arkadaş çevresinin az olması gibi birçok etken var. Ayrıca ev gibi açık alanlarda bulunmaları genellikle yasaklanıyor. Nedeni ise yabancı kişiler tarafından öldürülmek istenmeleridir..

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir