Bir elektrikli araba macerası: Tesla Motors

 

İnsanoğlu doğanın kendisine sunduğu olanakları kullanmaya devam ediyor. Kullanmakla kalmıyor, gereğinden hızlı da tüketiyor. İstatistiklere göre dünyada günde 90 milyon varile yakın petrol tüketilmekte. Petrolün yaklaşık 30 yıl, doğalgazın ise yaklaşık 50 yıl sonra bitebileceği ön görülmekte. Günümüzün popüler girişimcilerinden “Elon Musk” da bundan yıllar önce önce bu doğal kaynak tüketimi sorununu fark etmiş olacak ki, büyük bir hayal ile 2004 yılında “Tesla Motors“u kuruyor. Peki nedir bu Tesla Motors ?

                                  Nikola Tesla.

Tesla Motorları‘ndan bahsetmeden önce, ismin ilham kaynağı Nikola Tesla‘dan bir kuple bahsetmezsek haksızlık yapmış oluruz. Nikola Tesla; 1856-1943 yıllarında yaşamış, zamanın çok ilerisindeki görüşleriyle ünlü bir elektrofizikçi mucittir. Elektriğin kablosuz taşınabilmesi, floresan lamba, neon ışığı, mikrodalga fırın, hızölçer, motor ateşleme sistemi gibi bir çok icadın temelini atmış olmasına rağmen, ne yazık ki kitaplarda ismi pek az geçer. (Underrated Tesla…)

İşte Tesla’nın bu elektrikçi yönünden “elektrik alan” Elon Musk ve ekibi, elektrikle çalışabilen, yüksek performanslı lüx otomobiller mottosu ile “Tesla Motors“u kurar. Çünkü petrol, benzin ve doğal kaynaklar hızla tükenmektedir. Fiyatı da gün geçtikçe artmaktadır. Oysa ki elektrik pek çok şekilde üretilebilir ve fiyatı da bu yüzden düşüktür.  2006 yılında sınırlı üretim stoğuyla ilk modeli olan Roadster’ı piyasaya süren Tesla Motors, bugün Model X, Model S ve Model 3 gibi pek çok modele sahip.

Elon Musk ve Tesla.

50 milyar dolar üzerindeki değeriyle Amerika’nın piyasa değeri en yüksek otomotiv markası. Dünyanın köklü otomotiv firmalarının da elektrikli araç üretimine geçişi için ilham kaynağı. Ayrıca boş durmuyor ve “Sürücüsüz elektrikli tır” gibi yeni projeleri de hedefliyor Tesla Motors. SpaceX ve Paypal’ın da kurucularından olan Elon Musk, Tesla Motors‘un misyonu ve vizyonu dolayısıyla şüphesiz bir tebriki hak ediyor.

Tesla Model 3.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir